פסיכולוגיה קלינית

פסיכולוגיה קלינית – מהי?

מאז התפתח ענף הפסיכולוגיה, נהוג היה לראות בו בתחום מחקרי שנועד בעיקר לאבחן מצב הנפש ופחות לטפל. הפסיכולוגיה הקלינית היא תוצר של המאה האחרונה, ומטרתה ליישם את המחקר הפסיכולוגי ולאפשר סוגים שונים של טיפול לבעיות הנפשיות.

כל טיפול אצל פסיכולוג קליני מתחיל באבחון מדוקדק ובהערכה נפשית, ולאחר מכן מתחיל שלב הטיפול שתלוי בתוצאות המחקר. פסיכולוגים קליניים מתמחים בדרכי הטיפול השונות לסובלים מבעיות נפשיות, ועם השנים מפתחים עוד ועוד פרקטיקות לתרפיה. לעיתים קרובות נקראים פסיכולוגים קליניים לנתח התנהלות של ארגונים, לתת עדויות בבתי משפט ועוד.

לימודי פסיכולוגיה קלינית

פסיכולוגיה היא תחום הדורש הכשרה ארוכת שנים, הכוללת לימוד ראשוני והתמחות מקצועית. פסיכולוגיה קלינית נלמדת בארץ רק כתואר שני, והיא כלימודי המשך לתואר ראשון בפסיכולוגיה. אבחון וטיפול בבעיות נפשיות הוא דבר רגיש הדורש רמה גבוהה של מקצועיות, לכן דורשות מדינות רבות הסמכה ואישור ממשרדים ממשלתיים לכל אחד המבקש לעסוק בתחום.

בישראל נחשב התואר השני בפסיכולוגיה קלינית למבוקש במיוחד, ודרישות הסף לקבלה גבוהים באופן יחסי ותלויים בציוני התואר הראשון, בהתרשמות המוסד הלימודי, בהמלצות משלב ההתמחות ובציוני מבחן המתא"ם. לאחר 4 שנות לימוד לתואר ראשון, 2 לימודי לתואר שני ו2-3 שנות התמחות בוחן משרד הבריאות את הנתונים ומאשר עיסוק מורשה לפסיכולוג קליני.

פסיכולוגיה קלינית ופסיכיאטריה

רבים נוטים להתבלבל בין התחומים השונים של ענף הפסיכולוגיה. אחד מהתחומים שנראים דומים לעין שאינה מהתחום, הם פסיכולוגיה קלינית ופסיכיאטריה. בעיקרון, שני המקצועות עוסקים באבחון בעיות נפשיות ובניסיון למצוא פתרונות שונים לטיפול. חשוב להבין שפסיכיאטר הוא רופא לכל דבר, ושלב הכשרתו הוא כשלב הכשרתו של רופא.

הטיפול שניתן על ידי פסיכיאטר הוא ברוב המקרים טיפול תרופתי. פסיכולוג קליני אינו מורשה למסור תרופות, ואופן הטיפול שלו הוא בטיפולים פסיכולוגיים העוסקים בקוגניציה ובמוטיב הרגשי של הנפש. פסיכולוג קליני יכול להמליץ למטופל לגשת לאבחון פסיכיאטרי, אך כדי לעסוק בפסיכיאטריה נדרש ללמוד עוד כשנתיים לערך ולהתמחות בתחום הרפואי.

פסיכולוגיה קלינית לילד

כשלומדים פסיכולוגיה, ניתן לבחור בין מסלולי התמחות שונים. אחד מתחומי ההתמחות המבוקשים ביותר בארץ ובעולם הוא פסיכולוגיה קלינית של הילד. המטרה היא להכשיר אנשי מקצוע שידעו לאבחן את מצבם הנפשי של הילדים ובני נוער ולסייע להם להתמודד עם בעיות נפשיות כאלה ואחרות.

פסיכולוגים קליניים של ילדים עוסקים במגזר הפרטי, במוסדות חינוכיים וכיועצים במוסדות רפואיים. התמחות שכזו דורשת בין שנתיים לשלוש שנות לימוד והכרת עולם הילד ומרכיבי נפשו.

This entry was posted in פסיכולוגיה. Bookmark the permalink.