חיים אחרים

חיים אחרים היא דרמה יוצאת דופן שמתארת את המאבק הפנימי שעובר על חוזרים בשאלה מן הציבור הדתי. מדובר במאבק פנימי וחיצוני שגובה מחיר יקר הן מהחוזר בשאלה והן מהסביבה שלו. כמות הלחצים בתהליך כזה היא אדירה. לא תמיד הסוף טוב, אבל אף אחד לא היה נכנס לתהליך כזה בלי סיבות אמיתיות. מדובר בד"כ בסיבות של חוסר אמונה או משבר אמון עם מערכת הכללים שנקראת דת.

מספר הערות על חיים אחרים וחזרה בשאלה –

המשפחה לא אשמה – המשבר שחווים חוזרים בשאלה הוא לאו דווקא מול המשפחה. אמנם בד"כ מופעלים מצד המשפחה לחצים כבדים להידבק למסורת, אבל הרבה פעמים היחסים בתוך המשפחה נשארים חזקים, תקינים ותומכים (אין הכוונה למשפחות חרדיות). בתוך כל משפחה קיימת אהבה ורגשות חזקים. אף אחד לא טיפש מספיק בשביל לזרוק הכל לפח בגלל משבר אמונה.

כבוד תוך כדי התהליך – מוטיב חוזר בתוכנית חיים אחרים היא כבוד. כבוד האב, כבוד המשפחה, כבוד עצמי וכו"… כשמדברים על דת ודרך חיים מדברים על best online casino אמונה ועל אמת. אמנם ישנם חיכוכים חזקים בין הדמויות השונות, אבל כל עוד שומרים על כבוד הדדי של כל אחד ניתן לצלוח את התהליך בשלום. ברגע שאין כבוד הדדי, יש סכנה לנתק ולקרע. ישנן משפחות בהן רק קרע אמיתי וניתוק מוחלט הם שמאפשרים לחוזר בשאלה לעבור תהליך של חזרה בשאלה.

חיים אחרים וסוגי אמונה – במהלך התוכנית חיים אחרים אנו נחשפים לסוגים שונים של דתיות. ישנם דתיים ששמים דגש על המצוות ועל המנהגים החיצוניים, וישנם דתיים ששמים דגש חזק יותר על האמונה החזקה ועל דרך ארץ. היהדות היא אחרי הכל תורה מעשית, קודם כל מצוות. ועדיין, עבור חוזר בשאלה השאלות החשובות הן שאלות של אמונה ואמת. דת ללא אמונה חזקה ריקה עבורם מתוכן ולא מצדיקה את אורך החיים הדתי.

מדתיות לחליוניות. חיים אחרים בחרה להציג את המעבר החד ביותר האפשרי: מהישיבה ללהקת הריקודים. מחיים דתיים עם סדר ומשמעת אל חיים חילוניים חופשיים במיוחד. לא בטוח שאדם רגיל יכול היה לשרוד מעבר חד כל כך כמו שאנחנו רואים בתוכנית חיים אחרים. כנראה שהתסריטאים בחרו להקצין את הסיפור כדי להעביר את הקושי הרב בתהליך.

אין זו סדרה מציאותית לגמרי, אך היא מעלה הרבה מחשבות על משפחה, בדידות ואמונה.

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.