הנדסה גנטית

אודות הנדסה גנטית – אולי לא בהכרח מה שחשבנו

הנדסה גנטית הינה תהליך שינוי גנים ביצורים חיים באופן מלאכותי (סינטטי) על ידי האדם, וכך  – שינוי תכונותיהם כתוצאה מן התהליך הזה כמובן. יש לציין את העובדה כי תחום זה מתמקד בעיקרו בהשבחת גידולים חקלאיים כאלה ואחרים, אך הוא רלבנטי בנוסף גם למיקרואורגניזמים, ובעלי חיים, כולל בני אדם גם כן. נושא אחר אשר בין השאר עושה גם שימוש בתחום ההנדסה הגנטית, הוא הביוטכנולוגיה. "הנדסה גנטית" הוא שם מטעה במידה מה, כיוון שאין מדובר בפעילות הנדסית כפי שמקובל להבין משמעות זו. ניתן לקרוא לזה מודיפיקציה גנטית, או אף מניפולציה גנטית. אלו הם שמות אשר וודאי משקפים יותר טוב פעילות מן הסוג זה.

מה היא הנדסה גנטית

יש לציין את העובדה כי בימינו ישנה עמידות לצמחים על ידי גנים אשר הוחדרו אליהם, זאת באמצעות חיידקים שונים כאלה ואחרים. ישנו רעלן מסוים אשר מופק מגן אשר הוחדר לצמח, ומשמש כקוטל חרקים לכל דבר וענין. שיאו של המחקר עוסק בהחדרת גנים של בני אדם לאורגניזמים אחרים, למשל – גן אשר מייצר את האינסולין, החשוב כל כך לגוף האדם כמובן. קל יותר לבצע מניפולציות גנטיות בצמחים, כיוון שניתן בקלות יחסית לשבט צמחים, מתא בודד. באם מוחדר לתא גן מייצור אחר, אז במהלך ההתפתחות, הגן עובר לכל תאי הצמח שמתפתח, מה שיוצר צמח אשר מצטיין בתכונות נוספות אשר הושתלו בו, באופן מלאכותי. יש לומר כי התהליך הינו מסובך יותר בבעלי חיים.

מוסר ואתיקה בענייני הנדסה גנטית

‏הנדסה גנטית מעוררת מיני שאלות מוסריות ואתיות; הטענות בזכותה של הנדסה גנטית כוללות בין השאר שיפור חייהם של בני המין האנושי, באמצעות ייצור תרופות ומזון, וכן שיפור איכות הסביבה. אף בענייני חקלאות – יכולה הנדסה גנטית לשפר את איכות הסביבה תוך הקטנת דלדול המשאבים הטבעיים של כדור הארץ, זאת ע"י מספר דרכים: הפחתת זיהומה של הסביבה בחנקן; הקטנת צריכת המים; מאבק במחסור עתידי אפשרי במזון, בשל גידול האוכלוסין; הפחתת זיהומה של הסביבה בקוטלי חרקים; ועוד.

This entry was posted in בריאות. Bookmark the permalink.