דם טבורי – חיוניות

מהו דם טבורי ולמה הוא משמש?

דם טבורי הוא דם בעל תאי גזע איכותיים הנמצאים בחבל הטבור, בכמויות גדולות. תאים אלה עדיין לא התחלקו לפי סוגים של תאים, וביכולתם לשקם תאים ישנים שנפגעו. תאי גזע אלה משמשים כיום ברפואה המודרנית לריפוי חולי סרטן, ומחלות נוספות כמו אוסטיאפורוזיס, אנמיה, ומחלות גנטיות. המחקר בנושא נמצא עדיין בחיתוליו ובעתיד ייתכן שיימצאו לדם הטבורי ייעודים נוספים ומכריעים בתחום הרפואה.

איך ניתן להשיגו ומה התהליך?

ניתן להשיג כמות רבה של תאי גזע מדם טבורי הייישר מהשליה ובאופן מיידי לאחר לידת התינוק, בהליך פשוט שאינו מסכן את היולדת והרך הנולד. את הדם הטבורי שנאסף מקפיאים בבנקי דם טבורי, ומשתמשים בהם במקרה של מחלה קשה בעתיד, על מנת להגדיל את הסיכויים לריפוי.

זוג הצפוי ללדת ומעוניין בשימור ואיסוף דם טבורי, יכול לפנות למרכזים המשמרים דם טבורי, ולהירשם אצלם. בזמן הלידה נאסף הדם הטבורי על ידי המיילדת בכל בתי החולים בארץ, ומועבר לבנק הדם הטבורי להמשך טיפול בדגימה. ישנן אפשרויות רבות לצורת ההקפאה והשימור, לביטחון המירבי של דם זה.

בנקי דם טבורי – מה ההבדלים ביניהם?

בישראל ישנם שני סוגי של בנקים המאחסנים ומשמרים דם טבורי – בנק ציבורי ופרטי. המטרה שלהם דומה אך השימוש שלהם שונה. בבנק דם טבורי פרטי, התורם ישלם כסף על שימור ואחסון הדם הטבורי, ורק הוא ובני  משפחתו יוכלו להשתמש בדם זה . theater domain austin . לעומת זאת, אחסון ושימור בבנק הדם הציבורי, הוא חינם ומיועד לכלל האוכלוסייה. כמובן שבעקבות כך ישנה אפשרות להצלת חיים גדולה יותר בקרב הציבור, במידה ויש התאמה גנטית. חשוב לציין כי לא נדרשת התאמה גנטית מלאה לתאי גזע אלה, מכיוון שהם עדיין לא התפתחו לתאי גזע בעלי ייעוד, והסבירות שהגוף הזר ידחה אותם- נמוכה.

החיסרון היחידי בבנק הדם הציבורי הוא שלא ניתן להבטיח לתורם עצמו שימוש בדם זה במהלך השנים, מכיוון שכל מנה מועברת לשימוש החולה הפוטנציאלי הראשון לקבלה. עם זאת, יש לזכור שככל שיותר ויותר אנשים יתרמו דם טבורי- כך הסיכוי להצלת חיים בקרב האוכלוסייה גבוה יותר.

מדוע כדאי לתרום דם טבורי?

יש חשיבות רבה לתרומה ושמירה של דם טבורי. הסיבה העיקרית שהם יכולים להציל חיים, הם זמינים ונגישים, והתאמתם לגוף המושתל היא כמעט ומובטחת. כמו כן הסיכוי לזיהומים ויראליים מתאי גזע הנאספו מדם טבורי הוא אפסי, ואין סיכום או כאב הנגרם ליולדת או לתינוק כתוצאה מכך.

This entry was posted in כללי and tagged , , , . Bookmark the permalink.