שחלות פוליציסטיות

כל האמת על שחלות פוליציסטיות

בניגוד לשם שניתן לה, חשוב להדגיש ולומר, כי התופעה של שחלות פוליציסטיות איננה מרמזת כלל וכלל על הופעה של ציסטה בשחלות (זו היא מחלה אחרת לחלוטין). שחלות פוליציסטיות קיבלו את שמן, משום שבמסגרת התופעה הזו, ישנם שקיקים קטנים אשר מופיעים על השחלה עצמה. חשוב להבין כי תופעת השחלות הפוליציסטיות היא נפוצה יחסית ברחבי העולם כולו, ומשערים כי מדובר על בין 5% ל – 10% מכלל הנשים בעולם אשר לוקות בתופעה זו.

במה הדבר מתבטא?

התופעה של שחלות פוליציסטיות נובעת מכך שאצל חלק מן הנשים, השחלות גדלות ומופיעים עליהן כמעין גושים קטנים אשר נראים כמו שקיקים. מה שהשקיקים הללו עושים זה בין השאר להפריע להופעה של ווסת בצורה סדירה (או אף למנוע אותה ככלל במקרים מסויימים), לגרום לתופעות של שיעור יתר (כי הם מעלים את שיעור ההורמונים הגבריים בגוף של האישה), להעלות את רמת השומנים והאינסולין בדם, וכפועל יוצא מהפגיעה בווסת גם לגרום לאי – פריון של אותה אישה באופן טבעי.

אז מה אפשר לעשות עם זה?

שחלות פוליציסטיות זה ממש לא גזירה משמיים. הטיפול הטוב והיעיל ביותר הניתן קיום לאישה שלוקה בתופעה זו הוא קודם כל לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה. מחקרים מראים, כי נשים שמצליחות לשמור על תזונה מוצלחת, מצליחות להקטין באופן משמעותי את תופעות הלוואי של השחלות הפוליציסטיות. הדבר קריטי מאד מבחינה בריאותית, כי נשים עם שחלות פוליציסטיות הן בעלות סיכון גבוה יותר ללקות בתופעות של יתר לחץ דם, סוכרת או סרטן רירית הרחם.

מה עם טיפול תרופתי לבעיה?

אצל חלק מהנשים, נדרש טיפול תרופתי כדי לטפל בתופעה של שחלות פוליציסטיות. טיפול מסוג ראשון ניתן כאשר האישה רוצה להיכנס להיריון, ניתן להשתמש בטיפולי פוריות לשם כך. הטיפול גורם לייצור מוגבר של הורמונים נשיים אשר מעודדים את פעולת הביוץ. להורמונים אלו יש אחוז הצלחה גבוה למדי וכאשר מוסיפים אותם הם למעשה מנטרלים את הבעיה. ישנן גם תרופות אשר מיועדות כדי להסדיר את המחזור – כדי למנוע את הופעת סרטן רירית צוואר הרחם.

This entry was posted in בריאות. Bookmark the permalink.