מטפלים

מטפלים לילדים – מתי כדאי לפגוש פסיכולוג?

בעבר, טיפול פסיכולוגי לילדים נחשב למוצא אחרון ועל ידי רבים לאופציה קיצונית ביותר. כיום, רוב ההורים מבינים כי טיפול פסיכולוגי יכול לעזור רבות לילד שחווה קשיים. באילו מקרים מטפלים בילדים? כיצד מאבחנים ילד וכיצד ההורים משתלבים בתהליך?

באילו מקרים כדאי לפנות אל מטפלים?

פנייה אל פסיכולוג ילדים נעשית לרוב לאחר קשיים כאלו ואחרים או מקרה ספציפי. כשמדובר בילדים קטנים (לא בני נוער), הפנייה היא לרוב ביוזמת ההורים או הצוות החינוכי. פסיכולוגים מטפלים בילדים במקרים כגון:

  • בעקבות שינויים קיצוניים בהתנהגותו של הילד כמו עייפות רבה, כעס, התקפי זעם, הסתגרות וכו'.
  • שינויים בדפוסי האכילה של הילד.
  • חרדות ופחדים שמלווים את הילד ומגבילים אותו.
  • סיוטים מתמשכים.
  • התנהגות אלימה מילולית או פיזית.
  • בעקבות אירוע טראומטי כגון אובדן בן משפחה, התעללות, תאונת דרכים וכדומה.
  • בשל קשיים חברתיים של הילד, למשל ילד שקט מאוד שאינו מדבר, אינו יוצר קשרים עם בני גילו וכו'.

סרטון לדוגמא בנושא תרפיה בצבעים:

יצד נעשה אבחון פסיכולוגי לילדים?

ילדים , במיוחד קטנים מאוד מתקשים להביע בדיוק את רגשותיהם, נוטים להסתיר אינפורמציה שהם חושבים ש"תסבך אותם בצרות" ולא סומכים מהר על מבוגרים שהם אינם מכירים. על מנת להכיר את עולמו הפנימי של הילד מטפלים בילדים עושים שימוש בשיחות תוך כדי משחק, סימולציות של מצבים שונים בזמן משחק, כלים כגון ציור ומוסיקה ועוד. הפסיכולוג לוקח בחשבון גם את ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית של הילד.

הדרכת הורים כחלק בלתי נפרד מן הטיפול

כאשר פסיכולוגים מטפלים בילדים הם למעשה מטפלים בכל המשפחה. הדרכת הורים חיונית להצלחת הטיפול בילד. המטפל ידריך את ההורים כיצד יש לנהוג במצבים קיצוניים ובחיי היומיום. הוא יעניק להורים את הכלים הדרושים להתמודדות מוצלחת ובריאה עם ילדים לרווחתו ולרווחת כל המשפחה.

טיפול פסיכולוגי לילדים הוא פרמטר חשוב ביותר, וחשוב לתת לכך משקל גדול ולא לטמון את הראש בחול. ככל שהטיפול ייעשה בגיל צעיר יותר ויתבצע על ידי איש מקצוע מיומן ומנוסה, כך התוצאות יגיעו מהר יותר, והילד יוכל להשתחרר מהבעיות השונות שמלוות אותו, ומפריעות לו להמשיך בצורה רגועה את מהלך החיים.

This entry was posted in פסיכולוגיה. Bookmark the permalink.