מזיקי עץ

מזיקי עץ זהו שם כללי לקבוצת מזיקים אשר יכולים לעכל עץ מעובד. ישנם שלושה סוגים של מזיקי עץ אשר ידועים באזורנו כשהפופולאריים ביותר הם הטרמיטים ובנוסף אליהם ישנם את ירקונית הרהיטים ואת האבקנית. המשותף לשלושת המזיקים אלו התכונות השונות שלהם, כולם ממשפחת החרקים, כולם מסוגלים להיות ניזונים מעץ מעובד ואת כולם יש להדביר באופן מקצועי אם הם הגיעו לבית. הסכנה הנשקפת כשיש מזיקי עץ היא סכנה לבית עצמו. המזיקים פוגעים בדלתות, משקופים ורהיטים העשויים עץ ואם המזיקים לא יטופלו הם ימשיכו להתרבות ולהזיק.

תרבות מזיקי עץ

משפחת החרקים מתיישבת במושבות, שם המלכה מטילה אחת לתקופה מספר ביצים וכך נוצר שבט שלם. במקרה של הטרמיטים התרחבות השבט מהירה יותר מאחר וכל מספר ימים הנקבה מטילה ביצים. מזיקי עץ יכולים להיות בבית או באזור מבלי שנבחין בהם כלל וחלקם קטנים ולא נראים, אך מרגע שיחליטו לאכול, הם יתחילו ארוחה ולא יסיימו אותה.

מדביר מזיקי עץ

הדרך היחידה למנוע את תופעת הנזק של מזיקי עץ היא להדביר אותם. ההדברות היום אינן מסוכנות והן ממוקדות כך שהמדביר לא רק יעבור על האזורים הגלויים בבית אלא גם על האזורים הנסתרים בהם יכולים המזיקים להסתתר. ככלל, מושבת המזיקים לא תהיה במקום בולט אלא במקום חשוך ומוסתר.

מניעת מזיקי עץ

ברגע שישנם מזיקים בבית לא ניתן למנוע אותם ללא הדברה וכשמדובר במזיקי עץ הדרך היחידה למנוע את קיומם בבית היא לטפל בעץ עצמו. בבתים עם תקרות עץ יש לוודא כי העצים עברו טיפול בטרם הבנייה ובכלל עדיף את משטחי העץ השונים להניח במקום סלעי ומה שפחות אדמתי כיוון ששם יכולים להיות המזיקים ולאחר שאלו יבואו במגע עם העץ הם יעלו עליו ויהיו חלק מהבית שיבנה.

This entry was posted in איכות הסביבה, בריאות. Bookmark the permalink.